25 lis 2009

Barszcz wigilijny na naturalnym zakwasie buraczanym dla zarobionej pani domu

Tradycyjny postny barszcz wigilijny, zgodnie z polską tradycją trwającą od wieków, robimy na zakwasie buraczanym. Nie żebym była szczególną tradycjonalistką ani konserwatystką – wręcz przeciwnie. Nawet, gdy nie chcę się podporządkować tzw. wymaganiom społecznym, odrobina tradycji a zwłaszcza tej kulinarnej, nadaje życiu smaczku. Jest kilka takich potraw staropolskich, które uwielbiam. Jedna z nich to barszcz na zakwasie, a drugi to makowiec w kruchym cieście drożdżowym. Mniam. O makowcu jutro, a o barszczu dzisiaj.

Barszcz na zakwasie dla zarobionej pani domu jest genialnym rozwiązaniem, bo zakwas można zrobić dzisiaj i przechowywać przez wiele miesięcy.

Zakwas to inaczej ukiszone buraki - zdrowe, odżywcze i łatwe do zrobienia.

1 kg buraków
1 kromka wody
letnia woda

Buraczki wyszorować, obrać i pokroić w cienkie plastry, ułożyć w słoju i zalać letnią wodą tak, aby najwyższa warstwa była przykryta jednocentymetrową warstwą wody. Nie zalewaj wodą pod sam czubek, bo całość będzie się pienić. Obwiąż materią jakąś np. tetrą, gazą, bawełną i odstaw w najcieplejsze miejsce w kuchni.
Czekaj 4 do 5 dni.
Po tym czasie zaglądasz, usuwasz pianę, jaka powstała na powierzchni i zlewasz powstały zakwas do wyparzonych butelek. Przechowujesz w chłodnym miejscu przez wiele miesięcy. Na Boże Narodzenie jak znalazł.

Barszcz

Wywar 1
Seler
Pietruszka
Marchewka
Por
Cebula
4 buraczki pokrojone w cienkie plastry
10 ziaren czarnego pieprzu, 2 ziarna ziela angielskiego, kawałek listka laurowego
sól i pieprz do smaku

Wywar 2
8 dag suszonych prawdziwków i 2 szklanki wody.

Wywary robisz osobno i bez szczególnych szykan.
Oba wywary dokładnie cedzisz i łączysz.
Dodajesz zakwas buraczany w proporcjach 1:1 czyli np. litr wywaru na litr zakwasu.
Podgrzewasz, ale nie doprowadzasz do wrzenia.

Co jeśli kolor barszczu jest nie taki?
Jeśli kolor barszczu jest beznadziejny, a może się tak stać z różnych powodów, radą na to jest wyciśnięcie soku z 1 surowego buraczka. Aby uzyskać sok, można zetrzeć buraczek na miazgę i odcisnąć sok, ale jeśli masz wyciskarkę to wyciśnij więcej soku. Dla wzmocnienia możesz wypić ½ szklanki – jest zdrowotnościowo genialny, ale uwaga sok z buraczków jest tak energetyczny, że trzeba odczekać co najmniej 2 godziny po wyciśnięciu, bo może zemdlić.

Co jeśli jest za mało kwaśny?
Dodajesz sok z cytryny lub kieliszek czerwonego wina wytrawnego.

Nuta niezwykła barszczu
Barszcz uzyska niezwykle ciekawą nutę, jeśli przed podaniem, gdy jest jeszcze gorący w garnku, wyciśniesz do środka ząbek czosnku.

Barszcz podajemy z uszkami gotowanymi lub kruchymi pierożkami – przepisy są podlinkowane w innych postach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecane artykuły

Related Posts with Thumbnails